Камянець-Подільський. Кафедральний собор св. Петра и Павла

 

Останній капітальний ремонт костьолу був розпочатий в 1853 році і закінчений в 1860-му. В цей час були оновлені усі вівтарі, стіни прикрашені чудовими фресками, виписаний з Відня новий орган, влаштовані кам'яні підлоги, кольорові вікна і т.п. До закінчення робіт в костьолі, а саме в 1857 році, старий орган був замінений новим від відомого органного майстра Карла Хессе. У переліку його органів він значиться під №25. Орган обійшовся на місці в 2500 рублів сріблом; з доставкою та установкою, які «сам Хессе з двома помічниками ретельно за три тижні виконав», в цілому обійшовся в 3000 рублів.
Орган мав 20 регістрів, 970 труб, з яких 160 дерев'яних, інші – з англійського олова. Орган для вікна розділений на дві секції, знаходиться у органіста за спиною, стіл гри міститься на проході по центру органа, органіст звернений обличчям до вівтаря; хор і оркестр можуть розміщатися ліворуч і праворуч від нього. Орган білий, лакований, з позолоченими прикрасами.
У роки другої світової війни орган був пошкоджений. У 1977-1978 роках з ініціативи місцевої влади його відновили майстри республіканського реставраційного управління Естонської РСР під керівництвом майстра Хардо Крійзи за участі професора Київської консерваторії А.Н. Котляревського; при цьому механіку органа залишили незмінною. У 2001 році в органі був проведений черговий ремонт: замінили вентилятор і магазинний міх. Незважаючи на свій більш ніж 160-річний вік, орган знаходиться у доброму стані, активно задіяний під час служб і концертів. Цей орган є одним з найцінніших історичних інструментів, які збереглися на Україні.

 

Podolski 03b