Київ. Костьол св. Олександра. Великий орган

У 1866 році була закрита римо-католицька каплиця при Київському університеті, що діяла з 1836 року. Її орган став власністю костьолу, який не залишив його у себе, а подарував київському відділенню Російського музичного товариства. Завдяки цьому Київське училище РМТ 1 вересня 1874 року оголосло про заснування класу гри на органі. Ця подія наводить на думку, що в костелі на той час уже існував орган. Близько 1895 роки для Олександрівського костьолу був замовлений новий орган на фабриці органів і гармоній Яна Слівінського у Львові – в переліку інструментів цієї фабрики він значиться під №98. Коли цей орган пропав – не з'ясовано.
Орган німецької фірми «M. Weise Platling / Bayern» встановлено в храмі св. Олександра в 2000 році за ініціативою настоятеля отця Віктора Маковського та органістки Ольги Дмитренко. Подарувала орган парафія св. Магдалини міста Герцогенауерах, що знаходиться недалеко від Нюрнберга (Баварія, архидієцезія Бамберга). Орган був побудований фірмою «Weise» в 1960-х роках. Трактура електропневматична, система кегельлад. Орган має 41 регістр, три мануала і педаль. Ігровий стіл розміщений з лівого боку біля стіни, перед проспектом, органіст сидить спиною до органа. Це робить його положення зручним як для супроводу хору, так і для проведення служб. Орган за розмірами ідеально вписався в арку на хорах і створює враження, ніби спеціально будувався для храму св. Олександра, але до такої досконалості його корпус довелося дещо зменшити у висоту.
Всього орган має 2600 труб, серед яких найбільші перевищують висоту 6 метрів і мають майже 40 сантиметрів в діаметрі. Після завершення монтажу, 30 квітня 2002 року відбувся концерт-відкриття органа.

 

Al organ00 aaa