Дайч Самуїл Аронович (Львів) – (01 березня 1928 – 06 червня 1988) органіст, піаніст, педагог, музичний теоретик.

 

Народився 1 березня 1928 р. у Києві в сім’ї службовців. Здобувати музичну освіту почав у 1936 р. у київській музичній школі  ім.  М.В. Лисенка по класу фортепіано у педагога Б. Милича.

В червні 1941 р. сім’я евакуювалася в Перм, де С. Дайч навчався у загальноосвітній школі та музичному училищі по класу фортепіано у професора Ленінградської консерваторії Ісаї Браудо. У червні 1944 р. разом з сім’єю повернувся до Києва і продовжив навчання у Київській консерваторії по класу фортепіано у А. Луфера. У 1947 р. перевівся до Ленінградської консерваторії у клас фортепіано та органа професора І. Браудо, був відмінником навчання. У 1951 р. приїхав до Львова, працював солістом-піаністом та концертмейстером Львівської філармонії, а згодом – педагогом по класу фортепіано у Спеціальній музичній школі при консерваторії і продовжував навчання в аспірантурі по класу органа при Ленінградській консерваторії, яку закінчив у 1955 р. З 1961 р. працював старшим викладачем Львівської консерваторії ім. М.Лисенка.

Виконавська діяльність С. Дайча, як органіста, розпочалась з 1962 р. Його органні концерти регулярно відбувались у багатьох містах різних республік, зокрема, у Домському соборі в Ризі, концертному залі ім. Д. Шостаковича Ленінградської філармонії. Основою репертуару С. Дайча були твори Й. С. Баха та композиторів добахівської доби, значне місце посідали композиції сучасних та українських авторів: В. Губи, Л. Дичко, Г. Мушеля, Б. Тищенка та інших. Гру С. Дайча відрізняли високий професіоналізм, повага до авторського задуму, масштабність прочитання, віртуозність, точна пальцева атака, активне використання педалі, гостре відчуття темпу, рельєфність музичного фразування. З 1968 по 1988 роки був солістом Львівського будинку органної та камерної музики. Одночасно займався педагогічною, методичною і теоретичною роботою у консерваторії. Підготував учнів, які стали відомими органістами. Помер 6 червня 1988 р., похований на Янівському кладовищі у Львові. Його архівні записи видані на CD.