Донецька державна академічна філармонія. Концертний зал ім. С. Проофьева


Орган Донецької державної академічної філармонії був побудований фірмою «Rieger-Kloss» opus 3259, в 1959 році. Однак історія цього інструменту почалася набагато раніше. У 1839 році в церкві Петра і Павла на Невському проспекті в Санкт-Петербурзі фірмою «E.F.Walcker» (Людвігсбург) був встановлений орган з 63 регістрами. Пізніше органу приcвоїли opus 31 в каталогах фірми. Це був перший закордонний орган фірми «E.F.Walcker» і перший її орган в Росії. Цей орган зіграв значну роль в історії органної музики. У 1862 році в Петербурзі була створена перша російська консерваторія, яка стала прообразом для подібних навчальних закладів по всій Росії, і в ній одразу ж почав працювати органний клас, а для навчання використовувався орган церкви св. Петра. Згодом подібні схеми функціонування навчальних закладів влаштовувались в інших містах Росії і України, в тому числі Одесі, Харкові, Києві. У 1939 році орган був перевезений до Москви, в Концертний зал імені П.І. Чайковського, де почав функціонувати, але, через деякий час його вирішили замінити на новий орган фірми «Rieger-Kloss». У 1958 році по генеральному проекту Леоніда Ройзмана фахівцями фірми «Riger-Kloss» орган був розібраний і вивезений до Чехії, де на фірмі йог відреставрували і реконструювали з використанням старих віндлад, трубопроводів і регістрів.
На прохання керівництва Донецької області орган був переданий для встановлення на сцені Концертного залу імені Сергія Прокоф'єва Донецької філармонії і став другим концертним інструментом в Україні.
У 1978 році фірмою-виробником «Riger-Kloss» був виконаний капітальний ремонт органа, а в 2008 році німецькою фірмою «W. Sauer Orgelbau» були проведені капітальний ремонт і реконструкція органа. Під час реконструкції було виконано величезний обсяг робіт, зокрема замінений ігровий стіл. Орган має електричну трактуру з електронним управлінням фірми «Otto Heuss», 46 регістрів, три мануала по 56 клавіш і педаль з 30 клавішами. Загальна кількість труб – 3896.

 

 Donetsk filarm 01

 

Don2662 aaa

 

Don2667 aaa