Біла Церква

Орган костьолу Іоанна Хрестителя
(Будинок органної та камерної музики), м. Біла Церква


Костьол Іоанна Хрестителя був побудований у 1812 році графом Ксаверієм Браницьким, як усипальниця роду Браницьких, на честь сина Олександра, який трагічно загинув у віці 14 років. В костьолі відбувались служби, але після революції 1917 року він був закритий, а у 1930 році переданий місцевому краєзнавчому музею.
У 1974 році за рішенням місцевої влади розпочалась реставрація костьолу, яка тривала 14 років. Після реставрації у будівлі костьолу відкрито Будинок органної та камерної музики. Орган було встановлено 7 березня 1990 року чехословацькою фірмою «Rieger Kloss».
Орган, оpus 3613 має 40 регістрів, 3 мануала, педаль, різноманітні копуляції, інші виконавські можливості; трактура електропневматична. В кожному мануалі є по 10 регістрів, всього 5 мікстур, 6 язичкових регістрів — хоч би одна мікстура та один язичковий регістр у кожному мануалі. Традиційний для фірми пульт управління має багато дублюючих пристроїв в руках та ногах, які роблять роботу органіста зручною і полегшують гру. Орган належить до трьох останніх органів, встановлених фірмою «Rieger Kloss» на Україні. Інші два знаходяться у Чернівцях та Хмельницькому. Відчувається, що фірма продовжувала пошуки досконалого звучання, тому диспозиція білоцерківського органа відрізняється від звичайної, а звучанням орган нагадує не традиційний «Rieger», а німецькі органи. На органі чудово звучить як барокова, так і французька музика, хоч він не менше придатний для виконання романтичної музики.
Концертний зал розрахований на 300 місць. Орган має достатню потужність, щоб заповнювати простір концертного залу. Проспект органа, загальний інтер’єр, достатність світла та простору утворюють затишок; стіни костьолу прикрашені живописними картинами з історії Білої Церкви, пейзажами, натюрмортами, які підсилюють художнє сприйняття музики.
Органісткою Будинку органної музики є Тетяна Орлова.

disposition