Київ, сакральні органи


Великий орган храму св.Олександра

Великий орган німецької фірми «M. Weise» встановлено у храмі св. Олександра міста Києва за ініціативи настоятеля храму отця Віктора Маковського та органістки Ольги Дмитренко. Їхніми стараннями цей орган було знайдено у церкві св.Магдалини міста Герцогенаурах (поблизу Нюрнберга) ? архідієцезія Бамберга. Монсеньйор Алоїз Альбрехт та настоятель церкви св. Магдалини Ерхард Нюслайн, а також п. Адальберт Копп сприяли рішенню про передання органа у дар храму св.Олександра міста Києва.
Усі турботи, пов’зані з організацією та фінансуванням транспортування взяло на себе українське представництво міжнародної благодійної організації „Тріумф Серця”, директор п.Стефан Мад’яр. Орган прибув до Києва у перший рік нового тисячоліття, за декілька днів до першого візиту Папи Римського до Києва. Встановлення та монтаж органа проведено польськими майстрами Balcban. Фінансування ремонту здійснив Примас Польщі кардинал Йозеф Глемп.
Орган був побудований у 60-х роках ХХ століття. Трактура — електропневматична, система — Kogellade. В стилістиці органа домінують риси романтизму, але про неокласицизм свідчать надзвичайно яскраві мікстурні регістри. Орган має 41 регістр, три мануала та педаль. Пульт органа розміщено з лівої сторони, під стіною, перед проспектом. Це робить положення органіста зручним як для супроводу хору, так і для проведення служби, які відбуваються у храмі.
Орган за розмірами ідеально вписався на балконі і створює враження, ніби спеціально будувався для храму св.Олександра, але для такої досконалості його корпус прийшлось дещо зменшити у висоту. Прості і елегантні форми органа, у сучасному стилі, без зайвої пишності, гармонують з загальним аскетичним інтер’єром костьолу. Нечисленні обриси, невелика кількість труб на проспекті, порівняно з іншими органами, поєднання жовтих, мідного, і білих, сріблистого кольору, труб роблять проспект органа простим, вишуканим і величним. Труби встановлені дуже ретельно, а їх розміри зменшуються пропорційно.
Після завершення монтажу відбувся концерт-відкриття перенесеного органа. У програмі концерту, який відбувся 30 квітня 2002 року, у виконанні солістки Національного будинку органної та камерної музики Ольги Дмитренко прозвучали твори Й.С.Баха, П.Ебена, С.Франка, Л.В'єрна.
31 серпня 2002 року під час святкування 160-ї річниці висвячення храму св. Олександра відбулось освячення органа, а 1-го вересня відбувся Перший Міжнародний органний фестиваль „Laudate Dominum omnes gentes” („Співайте Богові усі народи Землі”), у якому взяли участь провідні органісти Німеччини, України, Литви, Канади та інших країн світу.

disposition

Малий орган храму св.Олександра

Малий орган фірми «Gebruder Oberlinder», побудови початку 70-х років ХХ століття, витриманий у стилістиці бароко. Орган має сім регістрів у мануалі та один регістр у педалі. Трактура інструмента — механічна, система — Schleiflade. Орган знаходився на хорах костьолу, у лютому 2002 року органний майстер Дмитро Титенко здійснив перенесення інструмента з хорів до колони лівого трансепту. Перенесення, наступні інтонування та настроювання в темперації „Bach”-Stimmung виявились надзвичайно успішними. Це засвідчив доктор Бернгард Біллетер, відомий швейцарський органіст, який у квітні 2002 відвідав Київ та дав концерт на цьому органі. Орган має характерну для барокових органів активну, дещо уповільнену атаку з легким присвистом. Це робить орган особливим серед органів, що є на Україні. Прості і сучасні обриси ліній цього органа роблять його гармонійним з аскетичним оточенням інтер’єру костьолу.

disposition


Орган церкви св. Катерини

Церква св. Катерини у Києві за величиною та оздобленням ніколи не належала до розкішних соборів лютеран у східній Європі. Закладена у 1855 році, вона будувалась 14 років, і являє собою чудову німецьку культурну пам’ятку в Україні. У своїй простоті, без вежі, з витончено оформленим фасадом, вона побудована архітекторами І. Штормом та П. Шлейфером у характерному для Києва стилі цегляних будинків, має типовий колір охри, в той же час суттєво відрізняється легкістю та досконалістю форм. Церква була закрита у 1938 році. З 1969 по 1996 роки тут знаходились дирекція та фонди Державного музею народної архітектури та побуту України.
Перший орган був встановлений тут у другій половині ХІХ століття. Для нової кам’яної лютеранської церкви інструмент отримали з Кельну. Не дивлячись на солідну вартість (він коштував 3000 рублів), він виявився таким поганим, що вже через два роки довелось його перебудовувати. Після реконструкції 1859 року (цю роботу виконав майстер з Одеси) орган мав 16 регістрів: 9 на першому мануалі, 4 — на другому та 3 — в педалі. Через 30 років, у 1889 році, був встановлений новий орган приблизно такої ж величини (17 регістрів) роботи фірми «E.F.Walcker».
У 1997 році одна з західнонімецьких громад з міста Райне (Вестфалія) закривалась. Одна з прихожанок церкви запропонувала ідею: можливо, громада Пауля Герхарда у Райне передасть з церкви, що закривається, орган, дзвони та лави в одну з нових церков України. Лютеранська церква у Баварії та “Спілка Мартина Лютера” підтримували відновлення лютеранської церкви на Україні. Церковна рада громади реагувала на пропозицію позитивно. Таким чином два дзвони потрапили у стару кімнату для дзвонів, а ще добрий орган — на хори відновленої церкви св. Катерини у Києві.
Орган фірми Alfred Fuhrer був побудований у 1968 році, перевезений до Києва та встановлений на новому місці у 2000 році на відзначення 2000-річчя Різдва Христового. Орган має вісімнадцять регістрів: 8 — у першому мануалі, 5 — у другому та 5 — у педалі. Вдалий підбір регістрів, при якому жоден з них не випадає з загального строю, майстерне тонування роблять орган ідеальним для виконання барокової музики. Знаходиться інструмент в ідеальному функціональному стані, вдало узгоджується з акустикою кірхи.

disposition

Орган Новоапостольської Церкви

disposition