Черкаси

Орган Черкаського Державного музичного училища
ім. С.С. Гулака-Артемовського

У 1926 році німецька фірма «E.F. Walcker» (Людвігсбург) на одній з своїх фабрик у Ехтердінгені збудувала орган та виставила його на міжнародному ярмарку в Парижі. Прогресивний за конструкцією інструмент отримав там золоту медаль. Радянський уряд викупив його для Одеського театру опери й балету.
Орган міг імітувати звуки великого міста, автомобільні гудки, дзвони, шум прибою, грім та інші спеціальні ефекти. Органи такого типу будувались для встановлення у кінотеатрах для супроводження німого кіно. Такий тип органів називався KinoOrgel. Він був встановлений в оперному театрі, зазвучав і набув популярності серед одеситів та гастролерів.
За роки експлуатації і особливо під час війни інструмент сильно постраждав. Його доводилось постійно ремонтувати. Народилась думка для оперного театру збудувати новий орган, а старий списати.
Органіст і директор Черкаського музучилища Анатолій Конотоп добився в Міністерстві культури СРСР дозволу на передачу органа в Черкаси і у 1968 році орган було перевезено. Відновлення органа на протязі майже трьох років здійснювали заслужений діяч мистецтв УРСР, професор Арсеній Котляревський, його син, кандидат мистецтвознавства, доцент консерваторії Іван Котляревський та старший органний майстер Олександр Розельман. Під час реставрації в конструкцію органа було внесено чимало вимушених змін. У 1972 році орган знову зазвучав, але вже без спецефектів, виключно як концертний інструмент.
Навесні 1981 року сталась аварія стелі і через діряву покрівлю на орган пролилися талі снігові води. Розкисли міхи й мішечки, вийшов з ладу повітряний насос. Тепер орган вимагав капітального ремонту, виконати який можна було або за значну суму, або за валюту, якої не було. Довгий час за ремонт ніхто з майстрів не хотів братися, хоч новий директор музучилища В. І. Хороший постійно зв’язувався з майстрами з Прибалтики, Чехії, Німеччини та Росії. Орган довелось розібрати та скласти у підвалах музучилища.
Лише у 1985 році органний майстер, органіст Львівського будинку органної та камерної музики Віталій Півнов взявся за складний та великий за обсягом ремонт, але справи просувались надто помалу через зайнятість органіста та загальний розвал у країні. У 1996 році до роботи приєднались органні майстри з Дніпропетровська Анатолій Юрійчук та Євген Токалов. Справи пішли значно швидше. Їх зусиллями орган поступово став набувати закінченого стану та вигляду.
30 березня 2001 року відбулась урочиста церемонія відкриття органного залу та перший концерт на оновленому органі. Того дня виступав Віталій Півнов.
Органний зал знаходиться на другому поверсі будівлі кінця ХІХ століття. До 1917 року це була Перша Черкаська міська гімназія, а з 60-х років ХХ століття будинок є складовою частиною Черкаського Державного музичного училища ім. С.С.Гулака- Артемовського.
Орган має 18 регістрів, три мануала, педаль, електропневматичну трактуру. 1470 органних труб розміщено у спеціальній кімнаті площею біля 100 кв. метрів позаду проспекту органа. Кожен з трьох мануалів має по 61 клавіші, педаль — 30; дванадцять з них є суто педальними, а інші дублюють нижні клавіші мануалів.
Орган використовується як концертний та навчальний інструмент. Цей інструмент найкраще використовувати для виконання музики бароко, романтичної та сучасної без розвиненої педальної партії. При виконанні творів французьких романтиків можливі труднощі через відсутність одно- та двофутових труб.

disposition