Тернопільська область

Кременець
Орган костьолу св. Станіслава, єпископа-мученика

Вздовж головної вулиці невеликого містечка Кременець, що в 30 кілометрах від Почаїва, височіють численні церкви, костьоли, каплиці. Однією з перших монументальних сакральних споруд при в’їзді у місто з сходу зустрічається костьол св. Станіслава, єпископа-мученика, збудований у 1854 році.
Ще з початку ХІХ століття Кременець відомий, як центр органної освіти. У першій чверті ХІХ століття тут відкрилась і утримувалась на гроші меценатів музична консерваторія, в якій вчили, серед інших предметів, грі на органі.
У костьолі св. Станіслава зберігся і використовується для служби одномануальний орган на 8 регістрів, без педалі. Збереглась табличка, на якій написано:

FOSTROMECKI
w Wilno 1886

Зовнішній вигляд органа — старі і витерті клавіші мануала, відсутність написів на важелях регістрів — видають його старовину. Оскільки написи на важелях регістрів не збереглись, диспозицію органа можна визначити лише приблизно, на слух. Клавіатура має традиційних 54 клавіші (С — f’’’).Збараж
Орган Замкового палацу
Державного історико-культурного заповідника

Орган був перевезений з недіючого костьолу с. Оприлівка Тернопільської області і знаходиться в експозиції Замкового палацу. Інструмент у непоганому стані, збереглись майже всі елементи конструкції, механізму та декоративних елементів збереглись. Потенційно інструмент діючий. Відсутня повітряна машина. Адміністрація Заповідника має намір відновити звучання інструмента. Можливе використання органа з концертною та навчальною метою. Потрібні ремонт та направа.

dispositionЗбараж, костьол св. Антонія

В 1723 році за ініціативою Юзефа та Станіслава Потоцьких в Збаражі був зведений величний мурований костьол св. Антонія. Вже на той час монастир, у якому панували монахи-бернардинці, був одним із найвпливовіших на Поділлі. Висвячення святині відбулось 2 серпня 1755 року.
В 1754 році бернардини перенесли старий орган до нової збудованої святині і встановили в пресвітерії на галереї, на яку вів прохід з монастирської бібліотеки. Орган виконував роль тимчасового інструмента, тому що бернардини виношували намір закупівлі нового органа. Однак інвестиції відкладались на пізніший час через тривале проведення робіт закінчення самого костьолу. Після пожежі збаразького фарного костьолу за розпорядженням діецизії львівської губернії 20 грудня 1791 року, врятований орган перенесли до костьолу законного. Інструмент, який потужно використовувався та експлуатувався, вимагав значного ремонту. В зв’язку з тим, керівництво монастиря призначило 720 злотих для рестрврації інструменту та проспекту. Орган з двома мануалами та ножною клавіатурою, який в монастирськомукостьолі був остаточно введений до ладу в 1793 році і мав 14 голосів у позитиві, був встановлений на балюстраді хорів. Шафа інструменту займала усю ширину головної нави і досягала висоти вікна фасаду. Проспект органа був оздоблений фігурками ангелів, що сиділи, а також мав рослинний орнамент. В середній частині знаходилась, окрема від інших, фігура царя Давида, що сидить на стилізованому троні і тримає арфу. Балюстрада і шафа органа, бронзового кольору, з характерним оздобленням і позолоченими елементами, створювали єдину естетичну цінність. В 1795 та 1855 році орган був підданий поточному ремонту. Однак значні пошкодження інструменту не дали очікуваного ефекту. Тому під кінець ХІХ століття перед бернардинами знову постало питання, чи не варто придбати новий орган? На переломі 50 і 60-х років ХХ століття всі металеві частини (пищалки) були складені, а цілий інструмент залишався сильно зіпсованим.
За часів радянської влади у храмі знаходився склад, а в монастирі — лікарня. У 1990 році костьол у знищеному стані повернули вірним, і після часткового ремонту 25 серпня він був заново освячений. Костьол відновив свою роботу лише у 2000 році після ґрунтовного ремонту. Проте ремонтні роботи проводяться і зараз: у храмі нагромаджено риштування, яке значно закриває залишки проспекту органа. Лише після закінчення ремонту самого храму настане час і можливість для відновлення органа.
Бучач, костьол Матері Божої Святого Сапулярію

У 1397 році Михайло Бучацький заснував парафію Пресвятої Діви Марії. Старий мурований однонефний костьол був споруджений, ймовірно, у XV століітті і проіснував до 1754 року. У 1761 році власник Бучача Микола Потоцький пожертвував кошти для нового кам’яного храму, який збудували за проектом відомого львівського архітектора Мартина Урбаника. У 1763 році Вацлав Сераковський висвятив костьол під назвою Успіння Пресвятої Діви Марії. Час появи першого органа в костьолі невідомий.
В костьолі існують залишки органа середньої величини. “Проспект органа дерев’яний, конструкції монолітної, двохсекційний, з боків приміщення з пониженням, з декораціями рококо, карнизами та гербом Пілавських”.
Фактично від органа залишився лише остов корпуса. Судячи з його величини, орган мав 14-18 регістрів, два мануала, педаль. Походження, рік побудови та інше, невідомі.с. Пробіжна Чортківського району
Храм Успіння Пресвятої Богородиці


Орган невідомого майстра встановлений був у церкві до Другої світової війни, ще за часів Австро-Угорщини. Встановлення органа у НЕ римо-католицькій, євангелистській чи лютеранській, а церкві східного обряду, було явищем винятковим навіть для Галичини. Існують випадки, коли орган потрапляв до церкви іншої конфесії разом з передачею храму, у Пробіжній орган був встановлений. На це потрібні були вагомі причини, які не відомі.
Орган має 1 мануал і педаль, 10 регістрів. Інструмент діючий, знаходиться у непоганому стані, але для служби не використовується. Для постійного використання потрібний дозвіл церковної влади, невеликий ремонт, проведення профілактичних робіт та настроювання.


dispositionБорщів
Костьол св. Трійці


Орган діючий, декілька разів ремонтувався, але його стан викликає незадоволення у місцевого священика. Інструмент має 1 мануал, педаль, 6 регістрів. Мануал на 4 октави, 49 клавіш — С–с’’’, педаль 22 клавіші — С–а’. Походження та рік встановлення органа невідомі. Для служб частіше використовується електричний орган.


disposition


Чортків
Домініканський костьол св. Станіслава,
єпископа і мученика


Збереглась рама від проспкту органа на хорах костьолу. Документальних даних про походження органа, його характеристики, роки існування не знайдено.