Суми


Орган Троїцького собору

Будівництво Троїцького собору тривало з 1901 по 1914 рік. Собор планувалось побудувати на зразок величних Петербурзьких соборів. Проект іконостасу виконав відомий архітектор А.В.Щусєв. Він же проектував малюнок мозаїчної підлоги, кованих грат для огорожі та дзвонів. На встановлених на дзвіниці 12 дзвонах виконували музичні твори. Митці живопису — М. Нестеров та І.Нівинський розписували інтер’єр та малювали ікони.
Доля цього витвору архітектурного мистецтва була дуже складною. Довгий час він перебував у занедбаному стані. До життя цей красень був повернутий у 1989 році, коли було завершено його реставрацію і під величним куполом зазвучав орган. Велична споруда милує око за всякої погоди. Внутрішнє архітектурне оздоблення храму більш стримане і в значній мірі сприяє гармонійній взаємодії різних видів мистецтв та посилює ефект глибокого проникнення в чудовий світ музики.
Орган, оpus 3568, для Троїцького собору був збудований на фірмі «Rieger-Kloss» (м. Крнов, Чехословаччина) у 1986 році. Орган має 48 регістрів, три мануала, педаль, інші виконавські можливості.
За акустичними властивостями та за якістю орган відповідає найвищим світовим вимогам і є одним з кращих концертних залів України. З моменту виходу закону про передачу культових споруд церкві серед таких опинилась будівля Троїцького собору. Після його передачі православній церкві на протязі кількох років йшло повільне, але впевнене витіснення філармонії з приміщення органного залу. Трагедія цього органа полягає у тому, що він встановлений у вівтарній частині храму. На час релігійних свят інструмент заставляється церковним оздобленням, іконами, і на цілі тижні, а пізніше — місяці, стає недоступним для органістів. Для репетицій і концертів стає все менше і менше часу. У 1999 році орган промовчав майже весь рік. Останні 4 роки органний зал не діє. Стоїть притання про перенесення органа, але еквівалентного за акустичними властивостями приміщення у Сумах немає. Потенційні приміщення потребують значної і дороговартісної перебудови. На перенесення органа також коштів немає.
Органісти — Михайло Чичерін та Орест Коваль.


disposition