Донецьк

Орган Концертного залу ім. С. Прокоф’єва
Донецької обласної філармонії

Цей орган був побудований фірмою «E.F. Walcker» (Людвігсбург) та встановлений у 1839 році в церкві Петра та Павла на Невському проспекті у Санкт-Петербурзі. Це був перший орган німецької фірми, споруджений для іншої держави, тобто за кордон. За розмірами та якістю він далеко випереджав органи інших церков Петербурга. Орган мав 65 регістрів, три мануала та педаль. Всього він нараховував 3780 труб. Перший публічний концерт на органі дав у 1841 році органіст І. Цундель, учень відомого німецького органіста й композитора Х.Г. Рінка.
В наступні роки інструмент неодноразово реконструювався і його диспозиція набувала змін, зокрема у 1869 та 1885 роках. Капітальної реконструкції він зазнав у 1910 році. Після цієї, останньої до Жовтневої революції, реконструкції орган фірми «E.F. Walcker», opus 1150 мав 76 регістрів, чотири мануала, педальну клавіатуру, електропневматичну трактуру, допоміжні пристрої, копуляції, три вільних комбінації, вальце.
У 1938 році орган був перевезений до Москви для встановлення у Концертному залі ім. П. Чайковського, однак при перевезенні його було пошкоджено. Виявилось, що орган не відповідав акустичним даним залу, тому встановлений не був. На прохання керівництва Донецької області його передали для встановлення у Концертному залі ім. С. Прокоф’єва обласної філармонії. Значну консультативну допомогу у встановленні та освоєнні органа надав видатний органіст, професор Леонід Ройзман. У 1958 році за його генеральним проектом фахівями фірми «Rieger-Kloss» орган був розібраний, вивезений у Чехію, на фірмі відреставрований та реконструйований. Тому на шильдику органа стоять два імені: доктора Іржі Райнбергера (Крнов, Чехія) та професора Леоніда Ройзмана (Москва). Ройзман був першим виконавцем на оновленому органі. У 1978 році фірмою «Rieger-Kloss» був виконаний капітальний ремонт органа.
Орган має 45 регістрів, з них 6 язичкових та 7 мікстур, три мануала по 56 клавіш і педаль з 30 клавішами. Загальна кількість труб — 3740. Доглядає за органом органний майстер Володимир Деркач.
В 1999 році Донецька філармонія серією органних концертів відзначила 160-річчя органа та 40-річчя його встановлення у Донецьку. За цей час у Донецьку виступали практично всі відомі органісти СРСР, а також відомі органісти з Великобританії, Німеччини, Швеції, Чехії, Словаччини, Польщі та інших країн.

disposition