Дніпропетровськ

Орган Дніпропетровського будинку
органної та камерної музики


Дніпропетровський будинок органної та камерної музики розташований у колишній Брянській церкві, збудованій у 1915 році за проектом петербурзьких архітекторів Георгія Туровця та Євстафія Константиновича. Брянська церква у Заводському районі є однією з найяскравіших споруд міста. Ідея реставрації пам’ятника архітектури для влаштування тут будинку органної музики народилась у 1980 році. Було виконано акустичний розрахунок залу, за даними якого розроблено проект реконструкції колишньої церкви під потреби органного залу, проведені значні будівельні роботи, відновлено прикраси внутрішнього та зовнішнього оздоблення, виконано розписи. Фрагменти настінного розпису за тематичним змістом поєднують історію двох епох розвитку органної музики — давню епоху Й. С. Баха та сучасну Д. Д. Шостаковича, — а своїм колористичним рішенням об’єднують орган і всі архітектурні деталі інтер’єру в єдину гаму художнього оформлення залу.
Орган був виготовлений спеціалістами німецької фірми VEB Sauer Orgelbau (Франкфурт-на-Одері) у 1985 році за індивідуальним проектом спеціально для відновленого залу. Роботи з створення, встановлення, тонування органа консультували відомі органісти, професори Арсеній Котляревський та Гаррі Гродберг. Урочиста церемонія прийому державною комісією органа в експлуатацію та перший концерт відбулись 28 квітня 1987 року. З вступним словом до слухачів звернувся А.Котляревський. Він став першим виконавцем на новому органі.
Орган має 30 регістрів, два мануала (Hauptwerk, Brustwerk), педаль, швелер. Загальна кількість труб органа 2074. Механізм труб розміщено на шлейфвіндладах. Трактури регістрів, мануалів та педалі — ¬механічні. За звучанням орган відмінно підходить для виконання барокової музики. Орган має характерне для німецьких органів звучання.
За 14 років існування Будинку тут проведено шість міжнародних фестивалів органного та камерного мистецтва, старовинної музики та духовних співів. Щорічно колектив Будинку проводить близько 200 різноманітних концертів. Для дітей та учнів проводяться уроки музики за абонементним циклом. Зал розрахований на 280 місць. Директор-художній керівник Будинку органної та камерної музики, заслужений працівник культури України Ніна Федорівна Голікова. Органний майстер Анатолій Юрійчук.

disposition