Вінниця

Орган костьолу Матері Божої Ангельської
монастиря Братів Менших Капуцинів


Орган був виготовлений німецькою фірмою VEB Sauer Orgelbau (Франкфурт-на-Одері) у 1984 році та діяв до 1991 року. Інструмент був встановлений у приміщенні колишнього костьолу, який виористовувася як органний зал.
Після передачі місцевою владою приміщення органного залу православній церкві орган був знищений, доведений до жалюгідного стану: в коридорах на підлозі лежали зім’яті та покривлені органні труби, рештки клавіатури, деталі з’єднання та кріплення. Деякі важливі вузли взагалі зникли. Згодом парафія Матері Божої Ангельської римо-католицької церкви отримала сусідній костьол Матері Божої Ангельської монастиря Братів Менших Капуцинів у свою власність і почала відродження втраченого органа. Залишки зруйнованого органа були перенесені для ремонтних робіт, були запрошені органні майстри з м. Бєльско-Бяла (Польща) на чолі з органістом, органним майстром, публіцистом та організатором музичного життя Єжи Куклею.
В результаті копіткої праці орган був відновлений. Перший концерт воскреслого органу відбувся 16 травня 1999 року. Орган має 30 регістрів, два мануала і педаль, звукова та регістрова трактура — механічні. На трубах органа, навіть на великих трубах проспекту, назавжди лишились сліди важких часів брутального ставлення.
Орган має м’яке і тепле звучання, типове для німецьких зауерівських органів. В оркестровому tutty зучання основних регістрів збагачене обертонами мікстур, аліквот та язичкових регістрів, якими так багатий орган.
Постійним органістом є Заслужений діяч мистецтв України Георгій Курков
(за пультом органа на фото).

disposition
Хмільник
Костьол Усікновення глави Іоанна Передтечі

Костьол Усікновення глави Іоанна Передтечі 1603 року неодноразово піддавався руйнуванням. У 1728 році, заснований як костьол св. Трійці, він був капітально відремонтований, розширений та перепосвячений під сучасною назвою. Радянська влада у ньому влаштувала склад збіжжя. Під час Другої світової війни костьол повернули громаді.
11 листопада 1968 року ксьондз Антоній Хоміцький привіз до міста Хмільника ксьондза Яна Крапана, який працював в цій парафії одинадцять років, він зробив великий вклад у ремонт святині. Раніше костьол був дуже убогий. В 1974 році він був відремонтований: на ремонті святині люди працювали вдень і вночі. Крім того ксьондз привіз з Риги орган і працівників, щоб установити його.
Шаргород
Костьол Флоріана Шарого

Костьол Флоріана Шарого заснований у 1595 році фундатором Яном Заморським. Був зруйнований у 1648 році, відбудований у 1717 році.
Парафія костьолу, яким опікуються отці бернардини, налічує близько 3000 вірних. Під час атеїстичної радянської влади, костьол діяв.
На хорах костьолу знаходиться фрагмент органа: віндлада, на якій збереглись декілька регістрів труб, які вдало імітують справжній діючий орган. Вони були перевезені із одного з храмів якогось села Шаргородського району. Кафедра, системи управління та передачі повітря, трактура органа не збереглись. Частина органа, що збереглась, є незначною, тому піднімати питання про доповнення і відновлення цього органа, недоцільно.
Мурафа
Костел Непорочнаго Зачаття Діви Марії

Храм засновано у 1627 році. Непорочного зачаття діви Марії у домініканському кляшторі у Старій Мурафі збудовано у 1736 році, а за іншими відомостями – в 1797 році. В 1850 р. кляштор був закритий, костьол лишився парафіяльним. Відомості про те, коли у костьолі з’явився перший орган, відсутні. Орган, що знаходиться на хорах костьолу, належить авторству віденського органобудівника J.Hesse. Відомий інший будівник органів з Відня — Karl Hesse (1808 — 1882), який в 1858 році збудував орган у Кам’янець-Подільському. Будь-які дані про родинні зв’язки Карла Хессе та J.Hesse відсутні. Авторство J.Hesse не викликає сумнівів: про нього свідчить аутентична табличка на пульті органа. Найбільше ймовірно, що J.Hesse — син Карла, і орган виготовлений близбо 1870 року. Орган у Кам’янець-Подільському був першим інструментом Карла Хессе, встановленим ним у цьому регіоні. В плани органобудівника входила побудова органа для сусіднього з Кам’янець-Подільським міста Жванець, але даних про те, чи був виконаний цей план немає.
Орган, що знаходиться на хорах костьолу, і за своїм виглядом, і за фізичним станом — дуже старий; стан його незадовільний, але орган діє і використовується під час богослужінь. Орган має два мануала (по 54 клавіші) та педаль (27 клавіш), 21 регістр, трактура механічна. Орган являє собою значну історичну цінність, вимагає невідкладного ремонту.

J.Golos. The Polish organ. Vol. 1: The Instrument and its History. Sotkowsky edition, Warsaw, p.194.

dispositionБар
Костел св. Анни

Костел св. Анни відомий з 1598 р. Був побудований домініканцями в 1811 р. в стилі неоготики, перебудований в 1908 р. На хорах знаходиться десятирегістровий орган невідомого майстра, що має один мануал і педаль. Орган орієнтовно походить з кінця ХІХ – початку ХХ століття.

disposition