Крим


У XIX ст. У багатьох містах Криму існували непогані органи. В 1844 році для католицької церкви Керчі орган в Неаполі купив невідомий меценат за ім’ям Корейша.

Сімферополь
Важливу роль в органному житті Сімферополя відіграв відомий композитор та музичний критик Олександр Миколайович Сєров, який у 1845 р. переїхав у місто на проживання і зайняв там місце товариша голови Таврійської кримінальної палати. В Петербурзі незадовго до того родина Сєрових придбала дорогий домашній орган у доктора Крестовського за дві тисячі рублів, тому О.Н. Серов на початку своєї композиторської кар’єри віддавав рішучу перевагу органу перед фортепіано. В лютеранській церкві Сімферополя був непоганий великий орган, служби відбувались тільки один раз на місяць, а органістом рахувалась людина, у музиці зовсім нетямуща. Сєров незабаром отримав вільний доступ до інструмента і палко розпочав займатись на інструменті. В листах до відомого музичного критика В.В. Стасова він часто розповідав про складності оволодіння великим органом, і особливо педальною клавіатурою. В одному з листів своїй сестрі він пише: «Уяви собі добре мою насолоду: одному, без слухачів, у цілковитій тиші вивчати анатомію цього музичного слона і потім набуті пізнання випробувати на безподібних хоралах С. Баха».
Двохмануальний орган фірми «Gebruder Rieger» був встановлений у 1898 р. в Джанкому (Крим). Усі ці органи не збереглись.

Ялта
Ялта, курортне місто на південному узбережжі Криму, може сміливо вступати в спір з древнім Києвом та старовинним Львовом за звання органної столиці України. У Ялті не тільки найбільша кількість органів в перерахунку на кількість населення, але й створилась унікальна для України органна інфраструктура. Сьогодні у районі Великої Ялти нараховується чотири діючих органа.
В приміщенні колишньої електростанції, яка виробляла електроенергію для царського Лівадійського палацу, міститься Центр органної музики „Лівадія” — підприємство, яке поєднує в своїй діяльності концертну роботу з проектуванням та виготовленням органів. Організатором, художнім керівником і директором заснованого ним підприємства є Володимир Анатолійович Хромченко — знавець церковної літургії, чудовий інтерпретатор, органіст і органобудівник. Закінчив Таллiннську консерваторію по класу органа у вiдомого органiста, педагога та композитора Хуго Людвіговича Лепнурма.
Першим органом, збудованим В.А. Хромченко був 4-х регістровий позитив, який придбало московське Товариство бахівської музики. Другий, більший   орган, був подарований органобудівником вірменській церкві Ялти. Третій орган встановлений у музичній школі, де використовується у навчальному процесі.

disposition                                 disposition
Центр органної музики «Лівадія»

В 1910-11 роках одночасно з будiвництвом Лiвадiйського палацу велося спорудження будiвлi електростанцiї, яка згодом стала постачати електроенергiю для всiєї Лiвадiї. Автором проекту був перший придворний архiтектор Глiб Петрович Гущин, а сама споруда була однiєю з перших в Росiї, створених iз монолiтного залiзобетону. В 20-х роках обладнання електростанцiї було демонтовано. У звільнених приміщеннях у різний час розміщалися: їдальня, клуб, табір для військовополонених, склад, майстерні. Будівля сильно постаріла і на кінець 80-х рр. знаходилася в напівзруйнованому стані.
Під час реконструкції для потреб центру органної музики був пророблений великий обсяг робіт з відновлення зруйнованих частин будівлі, вироблені нові декоративні елементи, що змінили зовнішній вигляд споруди. Крiм того, навколо будiвлi були вибранi тисячi тонн ґрунту, зведені пiдпiрнi стiни, зроблено металеву огорожу. З пiвнiчної сторони спецiально для розмiщення органу прибудовано додаткове примiщення
Заново створений iнтер’єр увібрав в себе лiпнину, яка складається з десяткiв тисяч елементiв, бiльше нiж 100 кв.м кольорових вiтражiв, огорожу з металу, пiлястри, капiтелi тощо. Внаслiдок усiх проведених робiт будiвля технiчного призначення перетворилась у блискучий архiтектурний ансамбль.
Центр органної музики «Лівадія» містить концертний зал з органом та органну майстерню із колективом добре навчених та досвідчених майстрів, які можуть будувати сучасні органи світового рівня. Володимир Хромченко є автором і виконавцем проекту будiвництва органа і реконструкцiї залу в органний центр, а перша українська органобудівна майстерня не має аналогів не тільки в Україні, але й в країнах СНД.


Великий орган

Останній за часом створення, великий орган, збудовано спеціально для Центру органної музики. Це перший вітчизняний інструмент такого класу, створений на теренах колишнього Союзу та найбільший орган в Українi. Орган має 69 регістрів, чотири мануала та педаль, 4600 труб. Поряд з традиційною органною механікою, управління органом виконано з застосуванням сучасних досягнень електроніки: електронної пам’яті, широких можливостей програмування, оптронних ключів та інших, якi дозволяють розширити технічні та художні можливості органа. Для керування регістрами на пульті розташовані 220 кнопок та важелів, але електронні можливості управління дозволяють запам’ятовувати до 256 різних (вільних) комбінацій регістрів. В цьому iнструментi застосованi новiтнi досягнення електронiки (оптроннi показчики, електронна пам'ять), якi дозволяють розширити технiчнi та художнi можливостi органа.
При будівництві інструмента, його механічних частин та труб широко використовувалась деревина місцевих та рідкісних порід дерев: кедри (ліванський, гімалайський, атласький), кипарис, сосна, дуб, бук, фісташка, секвоя, ільм, деревина деяких тропічних дерев, зокрема залізного дерева, а також кольоровi метали: олово, свинець, мiдь, латунь.
Звучання регістрів органа настільки ретельно підібрано та збалансовано, що утворюється своєрідний ансамбль, який відрізняє цей орган від інших інструментів. Особливо гарно й органічно звучить велика група духових інструментів. Труби одного регістра розміщені не вертикально, а розтрубом на слухача, це надає органу незвичайного вигляду. Такий спосіб використовувався у давнину, але в існуючих сучасних органах зустрічається рідко. Ще однією особливістю органа є те, що значна частина труб в проспекті не з срібного металу, а виготовлена з червоної міді. Проспект органа багато декорований ліпниною, кованими решітками та цінними породами каменю. Усе це придає органу оригінального та розкішного вигляду.

disposition

Володимир Хромченко
Художній керівник та директор Центру органної музики „Лівадія" — Володимир Анатолійович Хромченко — відомий в нашій країні та за кордоном органіст та органобудівник. Народився в 1949 році у м.Симферополі. Закінчив Симферопольське музичне училище, потім Таллінську державну консерваторію. Учень видатного естонського органіста, композитора і педагога, великого ентузіаста органної музики Хуго Людвіговича Лепнурма.
Свою трудову діяльність Хромченко розпочав педагогом Ялтинської дитячої музичної школи ім. А.Спендіарова, в якій ще на початку 80-х років побудував перший і єдиний на той час вітчизняний інструмент, встановлений у дитячому музичному учбовому закладі.


            disposition


На органі музичної школи В.Хромченко проводив педагогічну та концертно-просвітницьку роботу для мешканців та гостей Ялти.
Велику підтримку В.Хромченку надав засновник української органної школи проф. А.Н.Котляревський, який допоміг здійснити ідею створення Центру органної музики „Лівадія". Цей центр став першим і єдиним спеціалізованим підприємством з виготовлення, ремонту та реставрації органів.
В.Хромченко — фахівець у багатьох галузях мистецтва, володіє енциклопедичними знаннями та практичним досвідом у багатьох технічних професіях, володіє кількома іноземними мовами. Ці якості допомогли йому створити виробництво, яке містить численні та різноманітні технологічні операції: металічне та пластмасове литво, столярні та інші деревообробні операції, металообробку, ліпні роботи, розробку та впровадження електронних пристроїв.
У даний час В.Хромченко керує Центром органної музики „Лівадія", де у реконструйованій будівлі колишньої царської електростанції встановлений, за його проектом, найбільший на Україні орган. Чудовий інтер’єр, який підсилює емоційне сприйняття звучання інструменту, також розробив В.Хромченко.
Поряд з постійними концертами у Ялті В.Хромченко виступав у країнах дальнього та ближнього зарубіжжя. Його творча діяльність отримала широке освітлення у засобах масової інформації. Про нього були зняті документальні фільми. На Всесоюзному з’їзді органістів був обраний членом Президії органної комісії СРСР та України. Лауреат премії Автономної Республіки Крим. Ім’я Khromchenko присвоєно малій планеті № 5955 Сонячної системи.
В.А.Хромченко започаткував вітчизняне органобудівництво, яке вперше ставить нашу країну на вищий рівень у такій складній, з багатовіковими традиціями, галузі, якою є органобудування та органне мистецтво.
Орган храму Непорочного Зачаття
Пресвятої Діви Марії


У 1989 році чеською фірмою "Riger-Kloss" із міста Крнов, у римсько-католицькому храмі Непорочного Зачаття Пресвятої Діви Марії м.Ялти був встановлений орган (opus 3611). Відповідальним за інтонування і звук цього інструмента був майстер-інтонувальник фірми Франтішек Куталек, для якого такий 3-х мануальний орган був першим у його досвіді закордонної практики.
Орган має 35 регістрів в трьох мануалах і педалі, повну копуляцію, швеллер у ІІІ мануалі, Tutty, Crescendowalze та інші виконавські можливості. Трактура– механічна, регістрова – електрична.

disposition