Львівська область, недіючі органи

Нове Місто
Костьол парафіяльний св. Мартина


Будівництво кам’яного костьолу розпочалось у 1512 році. Близько 1610 року на кошти міщан був встановлений орган. У описі костьолу 1642 року, складеному латинською мовою, про це є відповідний запис. У 90-х роках XVIIІ століття місцевий священник, ксьондз Йозеф Лісовський розпочав ремонтні роботи у костьолі власним коштом і провів, між іншим, настроювання органа.
У старовинному костьолі знаходиться діючий орган на 12 регістрів. Орган має 10 регістрів у мануалі та 2 у педалі. Педаль має 20 клавіш. Ім’я будівника невідоме, але орган справляє враження не тільки поважними розмірами та вишуканими класичними лініями. Клавіші з слонової кістки у місцях натискання витерті до дерева. Диспозиція органа невідома: назви регістрів не збереглись.
Орган діючий, але для гри потрібно качати ножні міхи. У великі свята з Добромиля приїжджає органіст, і з його участю відбуваються святкові служби у супроводі органа. Орган потребує негайного ремонту, на який невелика римо-католицька громада Нового Міста не має коштів.
Тулиголови
Костьол парафіяльний св. Дороти


Опис та інвентар костьолу 1774 р. засвідчують, що у костьолі на той час вже існував позитив. Запис за 1794 р. свідчить, що „костьол був вчасно відремонтований”. У 1794—1824 р.р., коли священиком був кс. Себастьян Прилицький „костьол [...] покращав, над хорами взнеслися дзвони”. Наступний відомий факт, що пожежа, яка „тільки головний вівтар осмолила”, сталась перед самим висвяченням костьолу, яке відбулось у 1858 р.
А вже у 1878 р. був позолочений новий дах на костьолі, побудована огорожа, а Ян Слівінський зі Львова виконав орган. Він був десятиголосний, виконаний у стилі нео-рококо, трьохдільний. Десь з 1930 по 1936 р.р. інструмент був перебудований майстрами львівської фірми Рудольфа Хаасе. На пульті збереглась етикетка „Rudolf Haase, Lwow”.
Орган діючий, але без сучасної повітряної машини — повітря треба качати ногами. Майже усі труби присутні, лише на проспекті зламана одна труба. Орган має 10 регістрів: 8 в мануалі та 2 в педалі. Для повноцінного виконання творів потрібний ремонт та направа, встановлення насосу.

dispositionЧервоноград
Червоноградський філіал Львівського музею історії релігії
Палац Потоцьких (Орган з костьолу св. Лазаря)


Орган з костьолу св. Лазаря у Львові був збудований фірмою Романа Духенського близько 1860 року. Інструмент мав 18 регістрів. У мануалі 12 регістрів на 54 клавіші, ще 6 регістрів було в педалі, але педаль була дуже малою — всього на 1,5 октави. Деякі регістри втрачено через так звані „цинкову хворобу” і дерев’яного хробака. Корпус органа пофарбований у білий колір.
Деякий час в 80-х роках орган знаходився в Музеї історії релігії у Львові і працював від одної повітряної машини разом з органом з міста Ужгород. Коли в музеї був реставрований орган з костьолу св. Мартина, орган костьолу св. Лазаря передали у Червоноградський філіал Львівського музею історії релігії, де він зараз і знаходиться. З грудня 1989 року цей філіал розміщується в приміщеннях унікальної пам’ятки архітектури XVII—XVIII століть — Палацу Потоцьких, збудованого за проектом відомого архітектора П’єра Ріко де Тірреджеллі. Перед музеєм, в числі найважливіших, стоїть завдання відновити перлину архітектури — Палацу. Дирекція музею намагається знайти кошти також на відбудову органа.

dispositionЖовква
Костьол св. Лаврентія-мученика


У костьолі Королеви Небесної, тепер — св. Лаврентія-мученика і Станіслава — здавна був орган. У 1620 році фундатор костьолу, великий коронний гетьман і канцлер Станіслав Жолкевський, актом заснування встановив обов’язок утримувати при костьолі „колегію з вікарія (на чолі з сеньйором), чотирьох місіонерів, бакалавра, чотирьох канторів, органіста і дзвонаря”. Від того часу у костьолі був органіст. У 1811 році був збудований новий орган у класичному стилі. У 1867 році орган відновив і частково переробив органний майстер Клемент. Інвентарний опис парафіяльного костьолу 1885 року відзначає, що орган „мав 16 мануальних та 6 педальних голосів, з 54 клавішами, гарної та зручної конструкції. У 1867 році було зроблено цілком нову переробку з доданням нового принципалу та флейти, відзолочено і відлаковано, вартість органа складала не менше 800 зл.”
Орган був збудований фірмою Р. Духенського і мав 18 регістрів. У мануалі було 12 регістрів, ще 6 регістрів було в педалі. Збереглась дошка з отворами для важелів регістрів, яка свідчить, що орган, дійсно, мав 18 регістрів. Що стосується майстра Клемента, то Єжи Голос такого самостійного органобудівника не називає, хоч це не дуже давні часи. Можна зробити припущення, що Клемент — один з майстрів відомої і популярної фірми Р. Духенського. Під час першої світової війни, у 1919 році, орган був пошкоджений австрійцями, але лише у 1935 році був реставрований Рудольфом Хаасе зі Львова.
У 1980-х роках орган був зруйнований у черговий раз і від нього залишився лише проспект у жалюгідному стані. Сьогодні цей костьол належить невеликій римо-католицькій громаді, яка з ініціативи ксьондза Василя Павелка власним коштом намагається відновити інструмент. У 1998 році фасад органа був відреставрований. Роботи з реставрації, як самого костьолу, так і проспекту органа проводив Петро Козарський, експерт Міністерства культури і мистецтв із охорони нерухомих пам’яток культури Республіки Польща. В ідеальний стан приведено проспект органа, але труби поки що бутафорні, з суцільного дерева, пофарбовані у сріблистий колір металу. Все інше — механізм, пульт, міхи — відсутні, але красою проспекту орган справляє сильне враження.

dispositionЖовква
Орган домініканського костьолу Найсвятішої Діви Марії


В іншому храмі Жовкви — костьолі при монастирі отців домініканців після 1717 року був побудований орган. У 1831 році був укладений наступний контракт:
«Договір між Радою монастиря домініканців, з одного боку, та паном Антоном Сімоне, міським органобудівником з Відня, що проживає у Львові, з другого боку, в сьогоднішній день укладений про те, що Рада доручає свій старий орган пану А. Сімоне відремонтувати та вимагає від А. Сімоне наступне:
1-ше Octav - зовсім нові 44 труби з олова,
2-ге Quint - так само 44 так само,
3-тє Super Octav - так само 44 так само,
4-те Octav - так само 44 так само,
5 те Mixtura подвійна - так само 88 так само.
Разом всього 264 нових труби з олова.
6-те додаткові труби в Prizipal’і зовсім нові з олова,
7-ме додаткові труби Solicionale Viola зовсім нові з дерева,
8-ме Flauto majora так само,
9-те Flauto minora, так само
10-те регістр Jula, якщо буде зібраний».
У 1898 році з ініціативи преора Хумберта Яначка на місці старого органа Антона Сімоне був збудований новий орган. Єжі Петрусь пише: „Пошкоджений у часи І світової війни військами австрійськими, підданий [орган] ґрунтовній консервації в році 1936. Проспект органа різьблений, з золоченими елементами орнаментики, п’ятиосьовий, з боків виконаний пищалками...”
У 1944 році вибух бомби ушкодив одну з каплиць, а з 1946 року костьол використовувався як склад. У 1991 році він переданий владою православній парафії, яка повернула йому культове призначення, а у 1994 році був переданий греко-католицькій громаді. За час, поки костьол не використовувався за призначенням, орган був цілком зруйнований і залишки винесені з костьолу.
Жовква
Орган костьолу св. Трійці


Первинний дерев’яний костьол св. Трійці, на пізнішому ближньому передмісті Жовкви, був закладений дзідзіком міста Андрієм Висоцьким у 1543 році. У 1620 році засновник костьолу помер, а органіст при цій події згадується.
Щирець
Костьол парафіяльний св. Станіслава, єпископа


З протоколу візиту архієпископа Яна Скарбка від 1721 року виникає, що у костьолі існували, серед іншого, три вівтаря, [...] і позитив на шість голосів. Опис 1774 року підтверджує наявність органа: „Над дверима хори музичні на стовпах дубових з дерева соснового, на якому позитив на 6 голосів...”
У 1834 році костьол сильно горів: завалились верхні частини веж, повністю згоріло убранство. Біля 1836 року був справлений новий головний вівтар, збудовані хори музичні і закуплений орган у майстра Теодора Похачевського на суму 300 злотих.
У 1890 році органний майстер Михайло Ліпсон відновив орган за 106 злотих, а у 1897 році робітники фірми Яна Слівінського зі Львова — Заєць та Янушовський — доповнили інструмент до двох клавіатур, замінили пищалки і міхи (за 147 злотих). У 1936 році Й. Кальтенбек з Перемишля відновив орган, про що свідчить інвентар 1937 року.
Від органа Кальтенбека на хорах костьолу залишився проспект. Орган мав 7 регістрів, один мануал на 54 клавіші і педаль на 32 клавіші. Збереглись лише труби на проспекті та частина механізму. Регістри було розміщено у головній шафі органа, а у боковій, розташованій горизонтально, містились міхи. Зараз для супроводу служби у головній шафі встановлено електронний синтезатор, а виконавець сидить на місці органіста.