Львів, залишки органів


Орган Єзуїтського костьолу

Серед львівських органів були такі, що відрізнялись не розмірами, а особливою „шляхетністю” — оригінальним підбором регістрів, розкішним оздобленням. До таких органів належав орган Єзуїтського костьолу. Костьол вважався «гарнізонним» храмом львівських військових, вони найбільше опікувались його справами, робили пожертви і відвідували служби. Сюди ж на служби ходив магістрат міста. Орган Єзуїтського костьолу був виконаний в стилі бароко і за звучанням вважався одним з найкращих в Галичині. Незвичайним у цьому 24-регістровому „гарнізонному” органі було застосування 32-футових труб та характерно „військового” і рідкісного 16-футового регістра Gvardiol (Gvardian). В першому мануалі, основі будь-якого органа, переважали регістри, характерні для звучання військового духового оркестру, а Gvardiol був найяскравішим з них.
Зараз у приміщенні костьолу знаходиться книгосховище Львівської наукової бібліотеки ім. В. Стефаника, яке налічує понад 3 млн. книг. Залишки цього видатного органа: проспект, пульт, міхи, систему управління, частину великих дерев’яних труб, — можна демонструвати, як самостійний музейний експонат. Повністю зберігся проспект органа. Особливо гарними на ньому є золочені фігурки з екзотичними музичними інструментами в руках: цар Давид — з лірою, свята Цецилія — з органчиком та дві музи — з мандоліною та флейтою.

disposition

Орган Бернардинського костьолу

Орган був побудований у 1810 році Якубом Крамковським. Зовнішній інтер’єр виконано в стилі бароко. У 1898 році львівськими органобудівниками з фабрики Жебровських у старій шафі було розміщено фактично новий інструмент, при цьому були використані деякі старі голоси. Величний корпус займав площу більше 40 кв. метрів, потужним було і звучання інструменту. На проспекті орган мав 63 труби, з яких сьогодні збереглось лише 28. Кафедра розміщена на боковій стіні великої арки у нижній частині органа. Арка ділить орган на дві секції, які вище з’єднуються і утворюють єдиний поверх. Орган мав два мануала та педаль, 33 регістра. Збереглись корпус органа, залишки механізму, невелика частина труб, деякі повітряні канали. Давнину органа видають ковані важелі для включення регістрів.
Орган вражає своїми величезними розмірами і є фізично найбільшим органом, що зберігся на Україні. Потрібне прийняття особливого статусу цього органа, як пам’ятки культури, що охороняється державою. Приміщення Бернардинського костьолу належать греко-католицькій церкві св. Андрія. Костьол знаходиться в цетрі історичної забудови Львова, поруч з Управоінням з охорони історичного середовища,тому придання осоьливого статусу охорони цілком можливе.
Найкращим варіантом для органа було б відновлення проспекту бутафорними трубами (з суцільного дерева). Відновлений проспект зможе виклиати захоплення численних туристів, які люблять відвідувати цей костьол у самому центрі міста.

disposition
“Малий хор”

На північній стіні Кафедрального собору, недалеко від вівтаря, на консолі, зберігається невеликий орган в готичному стилі, проспект якого виглядає, як у діючого інструмента. Орган-позитив, так званий „малий хор”, побудований близько 1870 року фірмою Романа Духенського, призначався для супроводу хору у вівтарі. Орган мав 6 регістрів, його неодноразово обстежували з метою визначення доцільності відновлення, але на це потрібні значні кошти. Якщо зважити на те, що поруч діє потужний кондиційний інструмент, то інтерес до „малого хору” — суто історичний та естетичний.

disposition